BIO

Dr n. med. Maciej Michalak

Ukończył z wyróżnieniem Rektora UM I Wydział Lekarski z Oddziałem Stomatologicznym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz studia Zarządzania podmiotami leczniczymi na SGH w Warszawie. W 2016 roku na macierzystej uczelni obronił tytuł doktora nauk medycznych (specjalność: chirurgia stomatologiczna). Pracował w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie. W 2012 r. rozpoczął specjalizację w dziedzinie chirurgii stomatologicznej w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. Pierwszy i jedyny Polak w World Academy of Growth Factors & Stem Cells in Dentistry. Koordynator szkoleń praktycznych kongresu FDI 2016 oraz członek sądu koleżeńskiego Polskiego Towarzystwa Dysfunkcji Narządu Żucia. Współzałożyciel i Prezes Zarządu BE ACTIVE DENTIST. Prezydent ZG PTSS w latach 2010-2013, obecnie Członek Honorowy. Od 2018 roku Członek Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Od 2019 roku Członek Rady Naukowej Instytutu Praw Dziecka im. Janusza Korczaka.

Laureat ogólnopolskiej nagrody Nobel Studencki w branży medycznej i nauk o zdrowiu oraz nagrody Primus Inter Pares 2009. Autor i współautor ponad 50 publikacji naukowych w czasopismach polskich i zagranicznych. Posiada dorobek naukowy punktowany indeksem Impact Factor 4,127 oraz 190 pkt MNiSW, wskaźnik Hirsha równy 2. Autor książki „Rola lekarza dentysty w rozpoznawaniu przemocy wobec dzieci”,  pomysłodawca tłumaczenia oraz tłumacz książki „Handbook of Local Anesthesia” dla wydawnictwa Elsevier.

Autor projektu ultra cienkiego implantu stomatologicznego UNIVERSE 2.9, produkowanego przez renomowaną szwajcarską firmę IML.

Zdobywca I miejsca w Konkursie Kół Naukowych na najlepszą pracę 48 Sympozjum Studenckich Kół Naukowych Uczelni Medycznych Lublin 2009 w dziedzinie farmakologii. Uczestnik licznych praktyk oraz szkoleń stomatologicznych w Polsce oraz za granicą (m.in. w Szwajcarii, Norwegii, Belgii, Francji, Grecji, Niemczech, Austrii, Włoszech, Turcji oraz Indiach).

Prywatnie: ojciec 2 córek (Amelii i Hani), pasjonat sportu. Mistrz świata lekarzy skoku w dal oraz kilkukrotny wicemistrz świata lekarzy w biegu na 100 i 200 metrów. W wolnych chwilach uprawia lekkoatletykę, snowboard oraz skoki spadochronowe.

Alfabet

A – Amelia – starsza Córka, ulubiony film, ale żeby nie odejść od tematu stomatologii już na samym początku – autogenne metody regeneracji, moim zdaniem przyszłość zarówno stomatologii jak i większości dziedzin medycyny.

B – bezwzględnie BE ACTIVE DENTIST – organizacja ludzi chcących się rozwijać wspólnie, wierzących w myśl Toma Wilsona: „Wielu z nas potrafi więcej od niektórych z nas…a nikt z nas nie potrafi tyle co my wszyscy razem!”

C – po prostu jak chirurgia, moja pasja od wielu lat, właściwie jeszcze sprzed czasów studenckich, kiedy głównie z książek biologicznych i historycznych snułem marzenia o wejściu w ten krwawy zawód. Z „C” wiążą się również czynniki wzrostu oraz CGF więc jest to na pewno jedna z ulubionych liter 🙂

D – diagnoza, która obok planowania często decyduje o ewentualnym sukcesie.

E – entuzjazm, często mi towarzyszy więc czemu nie teraz? 🙂

F – Fortuna favet fortibus – moja sentencja życiowa.

G – grow factor, pierwsze skojarzenie i częsty pomocnik w pracy.

H – tu musi być Hania – mój najmłodszy Skarb.

I – implatologia – pasja od kilkunastu lat, ale i temat wielu badań zakończonych m.in. tytułem Master na Uniwersytecie im. Aldo Moro w Bari.

J – Julia, ukochana Chrześnica!

K – komórki macierzyste, bardzo szerokie zagadnienie, które kiedyś zmieni świat. Mam nadzieję, że za naszego życia i bardzo chciałbym w tym uczestniczyć.

L – lekkoatletyka, królowa sportu, ale także jedna z większych pasji w życiu.

M – Marek Michalak,  prof. Markus Hürzeler – osoby, które w odpowiednim momencie mojego rozwoju pokazały mi kierunek, w którym staram się podążać do dziś.

N – Nowa Zelandia – kraj, który muszę odwiedzić!

O – oliwka, ulubiony owoc.

P – PTSS – kolebka wielu z dzisiejszych działań, przyjaźni i projektów.

R – regeneracja – marzenie i cel prowadzonych badań.

S – snowboard oraz skoki spadochronowe – dwa sporty, które stanowią świetną odskocznię od stresów, a przede wszystkim pozwalają na wszystko spojrzeć z innej perspektywy.

 – Świdnica – rodzinne miasto

T – Stefano Tramonte, jeden z ojców implantologii, z którego dorobku korzystam do dziś.

U – Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Alma Mater, której zawdzięczam nie tylko dwa tytuły ale przede wszystkim fundamenty wiedzy i pierwszych zadowolonych pacjentów.

W – World Academy of Growth Factors & Stem Cells in Dentistry – druga po Be Active Dentist organizacja mająca duży wpływ na kierunek mojego rozwoju naukowego.

Z – zabiegi – moja codzienność, ale i pasja, do której wracam zaraz po skończeniu tego zdania.